Magia zapisana w błękicie- LEN luksus natury

Dzisiejszy biuletyn będzie o Lnie, roślinie, którą od dawna jestem zafascynowana…

 

Na początek trochę suchych faktów ale nie martwcie się, będzie też odrobina magii.

Len (Linum usitatissimum) to gatunek lnu o największym znaczeniu praktycznym, to z niego wytwarzamy drogocenny materiał, choć możemy spotkać znacznie więcej jego rodzajów. W Polsce możemy znaleźć 6 rodzajów Lnu

Część środkową łodygi, włókno długie, wykorzystujemy do produkcji wysokiej jakości przędz czesankowych i tkanin.

W różnych częściach świata jest uprawianych 8 innych gatunków lnu, natomiast ogólnie występuje ich aż 62 gatunki!

Oprócz tego, że możemy wytwarzać z lnu tkaniny, możemy też makuchę (plewy) wykorzystywać jako paszę, siemię lniane używane jest w lecznictwie a nawet możemy wykorzystać go w budownictwie. Paździerze, powstałe ze zdrewniałych części łodyg służą do produkcji płyt paździerzowych o podobnych właściwościach co płyty wiórowe.

Roślina ujmuje mnie swoim pięknem. Błękitne, delikatne kwiaty to idealny temat na motywy zdobień lub malunków. W wyobraźni widzę aranżacje miejskich rabat i parkanów z udziałem lnu, przybliżające dzikość łąk zabieganym mieszczuchom 😉

 

Tkanina, której historia sięga neolitu.

Len to jedna z najstarszych roślin użytkowanych przez człowieka bo już około 2700 – 2200 lat p.n.e.

Len ma wspaniałe właściwości, tkanina ta używana przez naszych przodków w moim odczuciu została zapomniana na moment. Na szczęście nie całkiem, ze względu na wysoką cenę utrzymał popularność w pewnych kręgach. Ludzie z obszerniejszym portfelem lub tacy, ogólnej świadomości, którzy nie mają w nosie tego, jak zostały stworzone rzeczy wokoło i skąd pochodzą,nie przestały cenić sobie jego niezwykłych cech. Artykuły lniane nie muszą być drogie, zawsze możemy kupować w drugiej ręki, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę ekologię.

Wrażenie, że nastał renesans tej wspaniałej rośliny jest mocno zauważalne, coraz więcej firm inwestuje i buduje swój wizerunek w oparciu o materiał lniany. Nic w tym dziwnego skoro jest bardzo trwały o wszechstronnym zastosowaniu. Przede wszystkim jednak cenimy go za właściwości pro zdrowotne.

Dlaczego Len? Perspektywa ekologiczna.

Len jest jedną z niewielu roślin jaką wykorzystujemy w całości, od czubka aż po korzenie. Uprawa lnu pochłania mniej zasobów niż np. uprawa bawełny.

W przeciwieństwie do upraw bawełny, przy produkcji tkaniny lnianej nie wykorzystuje się chemii, co czyni ten materiał ekologiczny i w całości biodegradowalny.

Dodatkowo tkaniny lniane są bardzo wytrzymałe a ich charakterystyczny blask i struktura, nabiera szlachetności wraz z upływem czasu.

Dla wyrobów lniany czas jest bardzo łaskawy, im dłużej używamy daną rzecz czy ciuch, materiał ten staje się po prostu ładniejszy. Jest tak trwały, że znowu będziemy mogli sobie przekazywać rzeczy z pokolenia na pokolenie.

Garderoba lniana to „must have” każdej kapsułowej szafy i tych, którzy wspierają świadomy konsumpcjonizm. Zasadom odwrócenia biegu czasu podlegają wszystkie wyroby lniane dostępne na rynku. Znajdziemy wśród nich rzeczy do wystroju wnętrz, zasłony, obrusy, pościel. Ciuchy z lnu, można nosić o każdej porze roku, nie tylko latem, wystarczy dobrać odpowiednia tkaninę, gdyż występuje ona w wielu wariantach, miękkościach i grubościach. Po kąpieli możemy otulić się szlafrokiem lub ręcznikiem z froty lnianej a nawet wskoczyć w lniane kapcie czy skarpety!

Dlaczego len jest „zdrowy”?

Len ma szereg zalet, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Polska izba konopi i lnu donosi, że Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu od kilku lat prowadzi badania właściwości higienicznych i komfortu użytkowego odzieży oraz identyfikacji zjawisk będących wynikiem wpływu odzieży na parametry fizjologiczne człowieka.

Badania te potwierdziły, że odzież z lnu i konopi:
  • odznacza się bardzo wysokimi walorami higienicznymi zapewniającymi optymalny mikroklimat w sferze skóra-odzież,
  • pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, nie powoduje alergii, wzmacnia system immunologiczny,
  • nie wywołuje w organizmie człowieka zwiększonych tendencji do zmęczenia, tak jak to jest w przypadku odzieży z włókien chemicznych,
  • nie wpływa na zwiększenie potliwości i wzrost temperatury ciała,
  • nie gromadzi na powierzchni odzieży ładunków elektrostatycznych.

Higroskopijność włókien jest jedną z ważniejszych cech użytkowych włókien, zwłaszcza w odniesieniu do wyrobów odzieżowych i pościelowych.

Len, tak jak wszystkie włókna naturalne, charakteryzuje się wysoką sorpcją wilgoci.
Włókno lnu zawiera w swoim składzie ligniny, które są doskonałym naturalnym absorbentem promieniowania UV.
Len nie wywołuje alergii, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Len można wygotować a nawet wysterylizować, jest przy tym o wiele bardziej trwały i odporny na spieranie niż bawełna.

Dzięki zawartości specjalnych związków – pektyn typu B – len staje się w miarę użytkowania coraz bardziej miękki i miły w dotyku.

Dzięki niskim właściwościom elektrostatycznym, nawet mały dodatek włókien lnianych w tkaninach mieszankowych znacznie obniża zdolność do ładowania elektrostatycznego.
Len wspomaga spokojny sen. Pościel lniana daje poczucie chłodu dzięki właściwościom termoregulacji. W czasie upałów wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w czasie chłodów zatrzymuje ciepło ciała.

Len jest po prostu magiczny…

Len jest obecny w wielu obrzędach ludowych, był obecny w ceremoniach leczniczych jak i wszelakich rytuałach, które miały na celu min. Przybliżyć pragnienie lub oczyścić ciało. Jeśli pokusiłabym się o rozpisanie na ten temat, zrobił by się kolejny artykuł albo nawet dwa!

Zakładając lnianą sukienkę zawsze czuję się zupełnie wyjątkowo i luksusowo, absolutnie nie przeszkadza mi zdolność tej tkaniny do gniecenia się. Według mnie cecha ta dodaje uroku wszystkim artykułom lnianym. Tkanina błyszczy jakimś wewnętrznym blaskiem, imponuje mi też historia w niej zapisana.

Sypialnia, w której łóżko ścielone jest lnem nabiera innego wymiaru, budzić się w takich okolicznościach to sama przyjemność i zdrowie, aż chce się wstać skoro świt! Gorąco zachęcam do zakupienia jakiegoś lnianego artykułu, nie są one tanie ale możesz spróbować kupić np. parę skarpetek na początek i samemu poczuć różnicę. Rzeczy lniane to najlepsza inwestycja, spokojnie możesz przekazać je swoim dzieciom a one swoim, dzięki trwałości tego materiału.

Ty też możesz się poczuć się wyjątkowo, zadbać o siebie i planetę. Bądź eko, kupuj Len w każdej postaci 🙂

 

 

 

2 Udostępnień

Leave a Reply