Chrobotek reniferowy? Ekologiczne dekoracje.

#NATURA      #DEKORACJA      #MECH

Jako, że w sklepie znajdziecie wiele przedmiotów wykonanych z mchu chrobotka reniferowego, pomyślałam, że warto zaprezentować co to w ogóle jest?

W 100% prawdziwy naturalny mech chrobotek ang. Reindeer Moss (Cladonia rangiferina) jest miękki i przyjemny w dotyku. Potocznie nazywany mchem chrobotkiem, tak naprawdę jest porostem, mówi się, że swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do poroża reniferów. Jest też ich głównym pożywieniem.

 

Skąd bierze się mech?

Do swoich wyrobów używam najlepszej jakości mchu z lasów pięknej Finlandii. Roślina ta zbierana w momencie największego jej wzrostu pozyskiwana jest bez szkody dla środowiska. W przeciwieństwie do krajów skandynawskich, chrobotek występuje w Polsce rzadko, dlatego jest w naszym kraju pod ochroną.

 

Jakie są właściwości mchu?

Chrobotek jest naturalnym wskaźnikiem wilgotności (Higrometrem). Pokaże nam kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, zaś jeśli mamy w domu wilgotno, wchłonie nadmiar wody, ponieważ mech jest silnie higroskopijny. Chrobotek wysycha, gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej 40% a miękkość uzyskuje przy wilgotności powyżej 40% czyli standardowej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych. Zawsze jednak wygląda zniewalająco pięknie.

 

Czy mech chrobotek jest żywy?

Nie. Porost ten poddawany jest procesowi stabilizacji, dzięki czemu nie potrzebuje światła, nie trzeba go przycinać, ani dbać o niego w jakikolwiek inny sposób! Ponadto nie stanie się siedliskiem żadnych insektów, grzybów czy pleśni, ponieważ jest trwale zaimpregnowany.

 

Czy mech jest bezpieczny dla alergików?

Poprzez swoje właściwości wpływa na regulowanie mikroklimatu w pomieszczeniach, filtruje powietrze z toksyn, pyłów cz nieprzyjemnych zapachów. Sprawdzi się w domach gdzie mieszkają mali i duzi alergicy, gdyż ma właściwości antystatyczne. Nie zbiera kurzu, nie wywołuje alergii, nie zawiera toksycznych chemikaliów, jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt.

Gdzie mogę umieścić ozdoby z mchu?

Absolutnie wszędzie! Mech sprawdzi się w łazienkach, ciemnych pomieszczeniach, przestrzeniach gdzie nie dociera zbyt dużo światła i nie możemy pozwolić sobie na rośliny w tym miejscu. Idealne dla osób które nie mają „ręki” do roślin. Bardzo dobrze komponuje się z drewnem, pasuje do różnych wnętrz – rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego.

Z całego serca polecam te piękne i nowoczesne ozdoby wykonywane z pasją.

MAMA Z LASU.

 

 

 

 

0 Udostępnień

Leave a Reply